Dvojobec Bačalky – Lično se nalézá se na rozhraní Středočeského a Východočeského kraje. V těsné blízkosti rozsáhlého lesa Křižánek, s vyhlídkou na Krkonoše a 5 km od spádového městečka Libáň.
Obce Bačalky a Lično byly sloučeny v roce 1952. Je zachována jenom legenda o obci Bačalky. A to o tom, jak na zdejší pahorkatině pásávali bačové stáda ovcí a lkali nad neúrodnou půdou. Po nich jméno bača-lká, Bačalka. Jiná legenda říká, že zde pramenilo hodně bačálků - pramínků, po nichž obec dostala své jméno. Po nich dostal své jméno i časopis, který od roku 2010 vydávájí místní občané.
Název obce Lično má pravděpodobný původ z doby, kdy obyvatelé zdejší líčili na zvěř. Obyvatelé v dávných dobách stavěli svá obydlí z kopce dolů jedno po druhém, takže vesnice nemá žádnou opravdovu náves. Nalézá se v nadmořské výšce
374 m a délce přes
2 km. Za vesnicí se poblíž lesa ještě v nedávné době nacházely v orné půdě různé předměty pravěkého původu. Byly to kamenné sekery, pozůstatky ohnišť, úlomky nádob, i přeslen apod. Jejich sbírka byla ale komunisty zničena.
Řadou let mizely dřevěné doškové chalupy s hliněnými podlahami. Majetnější usedlíci je sice kdysi opravovali a za nimi u nízkých hospodářských staveních umísťovali těžké železné žentoury, uváděné do chodu dobytkem. Byla to první zemědělská mechanizace dřívější doby k ulehčení těžké práce. Chudí zemědělci se ale museli ohlížet po příležitostných zaměstnáních v blízkém i v dalekém okolí.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1371.S postupným rozvojem obou částí došlo k jejich spojení v jednu obec, takže vesnice má dnes jakési dvě návsi, jimž vévodí Boží muka a pomníky, postavené v 18. a 19. století.
V roce 1925 úsilím všech občanů byla postavena a otevřena na tehdejší dobu velmi moderní škola, neboť stále se zvyšující počet dětí se již nevešel do dřevěné školy – je na obrázku.
Hospod bylo dříve v obci několik, postupně ubývaly, nyní je v obci jedna, nově vybudovaná svépomocí.V roce 1918 byl přičiněním řídícího učitele Josefa Kopeckého založen ochotnický spolek "České Srdce", který až do okupace sloužil kulturním potřebám obou vesnic. Ve třicátých letech byla zavedena elektřina. V roce 1948 byl zřízen a slavnostně vysvědčen hřbitov s kaplí. Do obce byl zaveden telefon. Pro občany byl upraven škvárový chodník od školy do Dětenic. Autobusová doprava z Libáně do Mladé Boleslavi přes Bačalky byla zahájena 1. srpna 1951. V roce 1952 došlo ke sloučení obcí Bačalky a Lično. V roce 1957 bylo založeno jednotné zemědělské družstvo a mělo 84 členů.
V roce 1960 byl instalován místní rozhlas, roku 1962 postavena asfaltová silnice. Zřízeno pouliční osvětlení. Vodovod pro členy JZD zaveden v roce 1963, v roce 2008 proběhla jeho rozsáhlá rekonstrukce a připojení dalších domů. Co se týče zásobování potravinami, v minulosti zde byly dva obchody se smíšeným zbožím a to jak v Ličně, tak na Bačalkách. Po jejich zrušení byla otevřena prodejna Jednoty vedle školy a po jejím uzavření zde jezdila pojízdná prodejna, která v roce 1998 skončila činnost. Nyní obec nemá prodejnu žádnou. Od roku 2007 zajišťovala pekařskými výrobky a nejdůležitějšími potravinami zásobování pojízdná prodejna, která jezdila až 3x týdně. Také hospod bylo dříve v obci několik. Postupně ubývaly, až i ta poslední na Ličně, skončila provoz. Protože občanům kulturní stánek chyběl, postavili svépomocí a za přispění chalupářů hospodu novou, zvanou "
pivnice U Bači". V budově je též úřadovna obce. Stavba byla zahájena na podzim v roce 2004, v roce 2006 v ní již bylo uspořádáno setkání rodáků a přátel obce.
Současný život přináší stálé změny, a proto se hodně mladých lidí odstěhovalo za prací a pohodlím do měst. Ve velkém počtu je nahradili chalupáři, kteří si zakoupené domky opravují, zvelebují okolí a postupně se usazují natrvalo. Pro zajímavost obec Bačalky měla při sčitání lidu v roce 1921 400 obyvatel, obec Lično 246 obyvatel, po válce, v roce 1948 měly obě obce 201 voličů a v roce 2008 již jen 134. Po posledním sčítání lidu
v únoru 2011 vykazuje obec Bačalky již 151 trvale žijících obyvatel, v listopadu 2011 již 160.
Naše vesnice má i svoji dávnou historii. V 18. a 19. století zde byly postavené křížky a pomníky a tzv. Benešova skalka. V místním lese se scházeli věřící Jednoty bratrské, kteří nemohli mít nikde svůj kostel. Proto právě tam kdysi zeman Beneš čítal z Bible a kázal bohoslužby. V minulých letech byl v těch místech nalezen dokonce zlatý peníz. Jsou zachovány i kamenné schůdky, které vedou ke zmíněné skále.
V blízkosti se nachází i rozsáhlý les Křižánek, do něhož byla v dubnu 2011 zorganizována archeologická výprava, o níž, i o dalších zajímavostech z obce, se dočtete na jiných místech.